TÚRABÁZIS.hu

Cibakháza

Cibakháza település adatok:

neve (2014.):
Cibakháza
településnév 1914. évben:
Czibakháza
rang:
nagyközség
területe (2014):
3821 ha (hektár)
lakások száma (2014):
1948 db
lakosság szám (2014):
4253 fő
lakosság szám (1910. évben):
5252 fő

Cibakháza település címere:

Cibakháza település címere Cibakháza címere álló, csücskös talpú, négyelt pajzs. A jobb oldali felső vörös pajzsmezőben lebegő zöld fenyőgallyakból balra forduló, kétfarkú, fegyverzett (ti. nyelvét és körmeit kibocsátja), ötágú, aranydiadémmal koronázott aranyoroszlán növekszik, jobb mancsát támadóan előrenyújtja, baljával aranyos markolatú, ezüstpengéjű szablyát emel a feje fölé. A bal felső kék mezőben tizenhárom (3-2-3-2-3) aranyliliom lebeg. A jobb alsó, ugyancsak kék mezőben két hullámos ezüstpólya foglal helyet.

A bal alsó aranymezőben fekete turulmadár (Austur v. Falco sacer) szárnyal jobbra, karmaiban csúcsával jobbra irányuló nemzeti (piros-fehér-zöld) zászlót tart.

A pajzsra enyhén jobbra fordulva 1848-as honvéd gyalogsági főtiszti fekete, aranypaszományokkal és zsinórokkal, nemzeti színű sapkarózsával (benne arany V. F. monogrammal) és ezüst nemzeti címerrel díszített csákó került, amelyet jobbról és balról egy-egy arany rúdcsúcsos nemzeti színű zászló fog közre (foszlányok helyett).

Cibakháza címere beszélő címer (tessera loquens). A kék mezőben futó két hullámos pólya utal arra, hogy a település (bár az első okleveles említése csak 1465-ből van, talán már az őskorban is) a Tisza és a Körös szögében feküdt, amelyek magasabb vízállás idején a falu lábáig is kiöntöttek. A hősi helytállást, áldozatvállalást és nemzeti érzületet fémjelzi a fekete turul (Austur), amelyet már Attila hadijelvényein is feltüntettek, s a magyar fejedelmi dinasztia eredetmítoszában is szerepelt. Így jelképe lehet a helyi közösség sok évszázados küzdelmében és élni akarásában megnyilatkozó azon erőnek.

A Cibeo-Malaspini család (valószínűleg Károly Róbert kíséretében érkeztek hazánkba) címerében pedig felfedezhetjük a fenyők között álló oroszlánt, melyet némi módosítással a névadóra emlékezve a település a címerébe.

Másik nevezetessége Cibakházának, hogy 1849 januárjában itt állomásozott Leiningen-Westerburg Károly, az aradi tizenhárom egyike (aki egy csatát is vív februárban itt az osztrákokkal, melynek a kimenetele első pillanatban kétséges). Leiningen-Westerburg Károly (őt jelképezi a liliomok egyike) családi címerében is található ragadozó madár. A címer készítői úgy hiszik, a tizenhárom hős vértanúnak együtt kell szerepelnie a címerben (13 liliom); a Schwarzenberg gyalogezred fövegére emlékeztet az a tiszti csákó, amely a címeren szerepel.

A foszlányokat helyettesítő nemzeti zászlók közrefogják a főtiszti csákót, ezzel keretbe foglalják mindazt, amit a fentiekben elmondtunk a település múltjának jelentősebb és a pajzson ábrázolt eseményeiről.

Cibakháza település területi besorolások:

Megye (2014):Jász-Nagykun-Szolnok megye
Járás (2014):Kunszentmártoni (1650)
irányítószám(ok):5462 , 
Földrajzi tájegység besorolás:
kistáj:Tiszazug
kistájcsoport:Nagykunság
középtáj:Közép-Tiszavidék
nagytáj:Alföld
1914. évi közigazgatási besorolás:
Vármegye (1914):Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Járás/pozíció (1914):Tiszai alsó járás

Cibakháza település elhelyezkedése, térképek:

GPS koordinátái (WGS-84):
N46.9532 E20.201 GPX
Megjelenítés térképeken:
utca térkép:

Cibakháza település web és közösségi média kapcsolatok:

Hivatalos weboldal: www.cibakhaza.hu/
WikiPédia.hu: hu.wikipedia.org/wiki/Cibakháza


Címke, #hashtag, keresési segítség:

tbtelepadatlap település látnivaló turisztikai attrakció túra turista turizmus ország magyarország hungary cibakháza tbnincsfoto gps koord koordináta gpskoordináta pozíció földrajzi hely hol van tbvankoordinata tbvancimerleiras tbvancimerkep